تبلیغات
نسل امروز - تکنولوژی برتر
  لوگوی وبلاگ

  


 

منوی استارت

ایمیل به مدیر

آی دی یاهو!

خبرنامه

لینكدونی

لینكستان

 

 نمایشگر بنر وبلاگ takupu - خوش آمدید  


  جستجو در وبلاگ

 


 تکنولوژی برتر   پنهان كردن مطلب - غیر فعال تمام صفحه كردن - غیر فعال 
    صفحه نخست      اخبار تکنولوژی ,    () نظرات   
 Address  /post/129

  ادامه مطلب

   


  نویسنده مطلب

سین جیم    


  تاریخ


   ارسال :

 1387/08/8

 ساعت 21:23

   ویرایش :

 1387/08/8

 ساعت 21:32


هفته گذشته محققان چینی جزئیات ریزپردازنده جدیدی را در کالیفرنیا فاش کردند که امیدوارند بیشتر خانواده های طبقه متوسط چین به کمک آن بتوانند تا سال 2010 صاحب کامپیوتر شخصی شوند. این تراشه جدید که اسم تجاری آن «گادسان-3» (godson-3) است، با سرمایه گذاری دولت چین و تلاش مستمر گروهی متشکل از بیش از 200 محقق انستیتو تکنولوژی کامپیوتر آکادمی علوم چین، طراحی و ساخته شده است. ژیوئی چو (z.xu)، قائم مقام رئیس انستیتو تکنولوژی کامپیوتر(ict) تایید دیر بودن ورود چین به بازار تراشه سازی، در جریان معرفی تراشه جدید چینی ها در کنفرانس «hot chips» که هفته گذشته در کالیفرنیا برگزار شد، گفت «20 سال پیش ما از تحقیق و توسعه در زمینه ریزپردازنده ها در چین حمایت نکردیم. هفته گذشته محققان چینی جزئیات ریزپردازنده جدیدی را در کالیفرنیا فاش کردند که امیدوارند بیشتر خانواده های طبقه متوسط چین به کمک آن بتوانند تا سال 2010 صاحب کامپیوتر شخصی شوند. این تراشه جدید که اسم تجاری آن «گادسان-3» (godson-3) است، با سرمایه گذاری دولت چین و تلاش مستمر گروهی متشکل از بیش از 200 محقق انستیتو تکنولوژی کامپیوتر آکادمی علوم چین، طراحی و ساخته شده است. ژیوئی چو (z.xu)، قائم مقام رئیس انستیتو تکنولوژی کامپیوتر(ict) تایید دیر بودن ورود چین به بازار تراشه سازی، در جریان معرفی تراشه جدید چینی ها در کنفرانس «hot chips» که هفته گذشته در کالیفرنیا برگزار شد، گفت «20 سال پیش ما از تحقیق و توسعه در زمینه ریزپردازنده ها در چین حمایت نکردیم. اما امروز تصمیم گیرندگان و مسوولان آی تی به خوبی درک کرده اند که «واحد پردازش مرکزی» (cpu) تا چه حد می تواند در این صنعت اهمیت داشته باشد.» تام هاف هیل (t.halfhill)، تحلیلگر شرکت تحقیقاتی in-stat معتقد است اساسا هدف چینی ها این است که کنترل طراحی و ساخت تکنولوژی های حیاتی را به دست گیرند. به گفته هاف هیل «درست مثل ایالات متحده که می خواهد در انرژی مستقل باشد، چینی ها هم می خواهند در عرصه تکنولوژی به استقلال برسند. در واقع آنها نمی خواهند در مورد تکنولوژی های حیاتی و حساسی مثل ریزپردازنده که امروزه یک کالای پایه و اساسی به شمار می رود، به کشورهای دیگر وابستگی داشته باشند.» بر اساس قوانین فدرال آمریکا صادرات ریزپردازنده های پیشرفته و آخرین مدل از ایالات متحده به چین ممنوع است و این یعنی ریزتراشه هایی که به چین ارسال می شوند همواره چند نسل قدیمی تر از جدیدترین مدل های موجود در بازار غرب هستند. چینی ها با وجود شروع دیرشان، پیشرفت سریعی دارند.
گروه محققان انستیتو تکنولوژی کامپیوتر چین کارشان را با طراحی یک پردازشگر تک هسته ای در سال 2001 آغاز کردند و در سال بعد توانستند تراشه godson-1، نخستین پردازشگر همه منظوره چینی را بسازند. این گروه در سال های 2003، 2004 و 2006 موفق شدند نسخه های سریع تری از دومین پردازشگرشان موسوم به godson-2 را نیز معرفی کنند که بر پایه همان طراحی اولیه ساخته شده بودند. بنا به ادعای محققان ict از شروع کار تاکنون، عملکرد هر تراشه جدیدشان نسبت به نسخه قبلی اش سه برابر شده است. البته این پردازشگرهای چینی، کاملا چینی نیستند. تراشه های سری godson توسط یک کمپانی فرانسوی- ایتالیایی به نام st microelectronics که در چین قرار دارد تولید و مجصولات آن تحت برند «loongson» به معنی «تراشه اژدها»، در بازار عرضه می شود. تراشه های loongson پیش از این نیز در قالب کامپیوتر شخصی و سرور در بازار چین عرضه شده بود که در تمام آنها سیستم عامل لینوکس و دیگر نرم افزار های منبع آزاد به کار رفته اند. هاف هیل در این باره می گوید «آنها به شکل گسترده ای از نرم افزارهای منبع آزاد استفاده می کنند، چراکه مجانی است. در واقع دولت چین می خواهد تا آنجا که بتواند مدارس و محیط های کار را به کامپیوتر مجهز کند.»
با این که تراشه های godson فعلی عملکرد چندان چشمگیری ندارند و با نمونه های ساخته شده توسط کمپانی هایی مثل اینتل و amd به هیچ وجه قابل مقایسه نیستند، اما نباید روند بسیار سریع پیشرفت چینی ها در این زمینه را نادیده گرفت. محققان چینی بر اساس برنامه در نظر دارند در سال میلادی آینده برای تولید پردازشگرهای چهار هسته ای خیز بردارند که با توجه به روند چند سال اخیرشان هدف چندان جاه طلبانه ای نخواهد بود. در این جدیدترین تراشه godson که سال آینده به بازار خواهد آمد، به ادعای سازندگانش چند ویژگی پیشرفته نیز وجود دارد. چو در این باره می گوید «پردازشگر godson-3 که تراشه ای چهار هسته ای با عملکرد موازی است، در اواسط سال 2009 به بازار خواهد آمد. در حال حاضر محققان ما روی طراحی نسخه هشت هسته ای این پردازشگر نیز کار می کنند.» هر دوی این نسخه های چهار و هشت هسته ای پردازشگر godson-3 با استفاده از فرایندهای لیتوگرافی 65 نانومتری ساخته می شوند که در مقایسه با فرایندهای تولید 45 نانومتری کمپانی اینتل، یک نسل قدیمی تر است. اما شاید مهم ترین ویژگی پردازشگرهای godson-3 قابلیت افزایش مقیاس آن باشد. در واقع طراحی این پردازشگر به گونه ای است که بدون نیاز به طراحی مجدد و اعمال تغییرات اساسی در آن، می توان در نسل های بعدی این پردازشگر تعداد هسته ها را افزایش داد. علاوه بر این، معماری این پردازشگر نیز به گونه ای است که مهندسان می توانند میزان برق مصرفی در آن را با دقت بسیار بالایی کنترل کنند.
برای مثال می توان بخش هایی از این تراشه که در حال کار نیست را خاموش کرد. عملکرد هسته های این پردازشگر چهار هسته ای نیز جالب توجه است. این هسته ها بسته به وظایفی که باید انجام دهند، در فرکانس های متفاوتی کار خواهند کرد که این مسئله نیز می تواند به کاهش برق مصرفی پردازشگر کمک کند. به ادعای مهندسان چینی، پردازشگر چهار هسته ای godson-3 تنها 10 وات برق مصرف می کند که در نسخه هشت هسته ای این پردازشگر، این مقدار 20 وات خواهد بود. به نظر می رسد godson-3 در مقایسه با نسخه های پیشین این پردازشگر که از 2001 تاکنون ساخته شده اند، تفاوت های اساسی داشته باشد. برای مثال هیچ یک از دو نسخه قبلی، godson-1 یا godson-2 با معماری x86 کمپانی اینتل سازگار نیستند که در نتیجه بیشتر نرم افزارهای تجاری روی این دو پردازشگر اجرا نمی شود. اما مهندسان چینی 200 دستورالعمل جدید به godson-3 اضافه کردند تا این پردازشگر بتواند رفتار یک تراشه x86 استاندارد را شبیه سازی کند. در واقع با اعمال این اصلاح، godson-3 می تواند نرم افزارهای بیشتری از جمله سیستم عامل مایکروسافت ویندوز را نیز اجرا کند. همچنین با توجه به این که معماری این تراشه تنها یک شبیه سازی از x86 است، دیگر نیازی به کسب مجوز از کمپانی اینتل نخواهد بود. اما اریک متزگر (e.metzger)، یکی از وکلای حق ثبت در کمپانی اینتل در این باره می گوید «این تراشه تنها با 80 درصد سرعت یک تراشه x86 واقعی کار می کند. این مسئله نشان می دهد که دولت چین به بخش ضعیف بازار یا بازار مصرف کننده های مبتدی چشم دوخته است.» در واقع این همان بخشی از بازار است که کمپانی اینتل با ریزپردازنده اتمی کم مصرفش آن را نشانه رفته است. متزگر در ادامه خاطرنشان کرد با توجه به این که طرز کار داخلی یا همان مجموعه دستورالعمل های این تراشه هنوز فاش نشده است، نمی توان تشخیص داد که آیا در معماری آن از x86 استفاده شده است یا نه. با این حال این گروه چینی که مدعی طراحی و ساخت مستقلانه این پردازشگرند، امیدوارند بتوانند از طریق همکاری با دیگر کمپانی ها و محققان، در آینده برنامه تراشه سازی شان را با سرعت و قدرت بیشتری دنبال کنند. به گفته چو «ما در زمینه همکاری های بین المللی هنوز بسیار عقبیم اما نهایت سعی مان را برای ملحق شدن به گروه های بین المللی خواهیم کرد.»technology review, sep. 02, 2008
 


 
 takupu    
  صفحات وبلاگ

  


  مطالب پیشین

  طرح درس جغرافیا پنجم

  کارت شارژ 5000 تومانی

  دانلود نرم افزار

  معرفی نرم افزار

  بازگشت دوباره به عرصه وبلاگ نویسی

  کسب درامد وبلاگ و سایت 500000

  کسب درامد وبلاگ و سایت 500000

  کسب درامد وبلاگ و سایت 500000

  پیدا کردن Key های معتبر برای کاسپراسکی با Kaspersky Key finder

   آبان ۰۸ اجرای برنامه های موبایل در کامپیوتر با Midp2Exe 1.3.1

  Smart PC Professional V5.4 ابزاری برای عیب یابی و رفع مشکلات سیستم عامل ویندوز

  مجموعه عظیم آموزشی 3D Studio Max 2009 شرکت Gnomon - بیش از 70 ساعت آموزش جامع و حرفه ای همراه با برترین پلاگین ها ! ::

  GetData ExplorerView v4.4.0.949 نرم افزاری قدرتمند در زمینه مدیریت بر فایل ها ::

  3D World Atlas 2008 ابزاری کامل برای شناسایی نقاط مختلف دنیا به وسیله این اطلس

  AVG Internet Security v8.0.169 نرم افزاری قدرتمند برای حفاظت از سیستم ها


  محل درج پیام های زیبای شما

 پایین

توقف

بالا  

 

  پنجره تبلیغات
mi118.com
   

  خروج از وبلاگ